4 powody, dla których warto zaprzyjaźnić się z chatbotami | Fundacja Kobiety e-biznesu
biuro@kobietyebiznesu.pl

4 powody, dla których warto zaprzyjaźnić się z chatbotami

4 powody, dla których warto zaprzyjaźnić się z chatbotami

Czy chatboty da się lubić? Statystyki odpowiadają – tak! Ponad 45% użytkowników na świecie preferuje chatboty jako podstawowy sposób komunikacji w działaniach obsługi klienta. Jednak to nie jedyny powód, dla którego coraz częściej marketerzy decydują się na wybór tego narzędzia. W naszym artykule wymieniamy ich aż cztery!

Jak się okazuje, wykorzystywanie sztucznej inteligencji w social mediach jest dla nas ciągle nowością. Aż 66% Polaków przyznaje, że nie wie, czym są chatboty (źródło: Mobile Travel Report Polska, 2017). Nie jest to jednak dla marketerów ograniczenie – korzystamy z doświadczenia firm testujących to rozwiązanie w USA, a ono wskazuje, że klienci przekonują się do tego rozwiązania i chętnie z niego korzystają, jeśli tylko chatbot odpowiada na ich potrzeby.

W Messengerze działa ponad 300 000 chatbotów!

Źródło: facebook 2019


Poniżej prezentujemy 4 powody, dla których warto wykorzystać chatboty w social mediach.


POWÓD 1. SPRAWNA OBSŁUGA KLIENTA

Użytkownicy coraz częściej traktują social media jako jeden z kanałów kontaktu z marką. Jest on szczególnie istotny w przypadku rozpatrywania skarg, reklamacji, ale również pozyskiwania w szybkim trybie podstawowych informacji na temat firmy i jej produktu czy usług.  

Przewiduje się, że do 2020 r. 85% wszystkich interakcji z klientami obsłuży wirtualny asystent (źródło: IBM, 2018). Takie rozwiązanie nie tylko jest bardziej ekonomiczne, ale również pozwala na sprawne udzielanie odpowiedzi przez całą dobę – w przeciwieństwie do obsługi klienta prowadzonej przez wyznaczone teamy w firmie, chatbot jest w stanie prowadzić jednocześnie kilka spraw, co zwiększa efektywność działań.

50% użytkowników za największą zaletę chatbotów uważa dostępność 24 godziny na dobę.

 39% Polaków przyznaje, że chatboty udzielają wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania.

Źródło: Mobile Travel Report Polska, 2017

Case study – przykład 1.

Linie lotnicze KLM postanowiły wprowadzić chatbota w celu ulepszenia obsługi klienta i ułatwienia pasażerom dokonywania rezerwacji biletów za pomocą mediów społecznościowych.

Ich chatbot został przeszkolony w udzielaniu odpowiedzi na ponad 60 000 pytań. Sugestie bota były weryfikowane przez wyznaczone do tego osoby, co usprawniło cały system i ulepszało go w czasie rzeczywistym. Bot udostępniał użytkownikom informacje na temat rezerwacji, publikował kartę pokładową oraz aktualizował status lotu.

Efekty:

  • 40% wzrost interakcji użytkowników za pośrednictwem Messengera.
  • 15% kart pokładowych wysyłanych za pomocą Messengera.
  • Najwyższa ocena satysfakcji (Net Promoter Score) w porównaniu z innymi kanałami kontaktu z klientem.
  • 1,7 mln rozmów z 500 tys. pasażerami.
studium przypadku KLM


POWÓD 2. INTERAKTYWNE POZNAWANIE MARKI

Od profili w social mediach oczekujemy coraz więcej – jesteśmy już przesyceni standardowymi reklamami. Aż 58% milenialsów uważa, że najlepsze strony marek to te, które angażują społeczność (źródło: IDG Research Group, Millenials and Media, 2018). Dlatego naturalne jest to, że poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą użytkownikom lepiej poznać markę w sposób bardziej interesujący.


Case study – przykład 2.

Firma Estée Lauder stworzyła bota, który pozwalał klientom zobaczyć przed zakupem, jak makijaż przygotowany za pomocą kosmetyków marki będzie się prezentował na ich twarzy – wykorzystali do tego rozszerzoną rzeczywistość.

Rozwiązanie to jest idealną odpowiedzią na aktualny trend – łączenie sztucznej inteligencji z efektami AR to obecnie najnowocześniejszy sposób aktywowania użytkowników w social mediach. Nie jest jeszcze na tyle wyeksploatowany, aby marki wprowadzające tego typu działania musiały ze sobą konkurować.

studium przypadku Estee Lauder
studium przypadku Estee Lauder 2



Case study – przykład 3.

Firma Sephora postawiła na przekazywanie tworzonego przez siebie contentu bezpośrednio przez Messengera z wykorzystaniem chatbota. W jednym narzędziu publikowała porady dotyczące makijażu, inspiracje oraz treści wideo. Dodatkowo bot służył także do promowania livestreamingów z makijażystką Sephory (pomagała m.in. dobrać makijaż na studniówkę). Użytkownicy mogli przesyłać swoje pytania, aby podczas relacji na żywo otrzymać na nie odpowiedź.

Efekty:

  • 1500 pytań wysłanych za pomocą bota.
  • 600 000 interakcji bota.
  • 107 000 uczestników livestreamingu.
studium przypadku Sephora

Najwięcej osób korzysta z chatbotów:

·       podczas robienia zakupów w internecie (50%),

·       do nawiązywania kontaktu z obsługą klienta (43%),

podczas planowania wakacji (28%).

Źródło: Mobile Travel Report Polska, 2017


POWÓD 3. NIESTANDARDOWA EDUKACJA

Oprócz walorów angażujących chatboty mają możliwość edukować użytkowników za pośrednictwem interaktywnych form – w kontekście naszej oferty, ale również przekazu kampanii, jaką prowadzimy. Messenger to obecnie przyjemniejsza platforma, z której korzysta około 13 mln użytkowników w Polsce (źródło: NapoleonCat, 2018).


Case study – przykład 4.

CNN pokazało skalę działania chatbotów na własnym przykładzie. Firma wykorzystała chatbota do naturalnego dystrybuowania wiadomości odbiorcom w czasie rzeczywistym. Jeśli ktoś chciał być informowany na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach ze świata – miał pewność, że dzięki botowi na pewno otrzyma to, czego oczekuje.

Studium przypadku CNN

Efekty:

  • 3 miliardy użytkowników na całym świecie (wszystkie boty CNN).
  • Od czasu premiery pierwszego bota w kwietniu 2016 przez pół roku liczba odbiorców CNN wzrosła o 4,5 miliona (na podstawie wywiadu z listopada 2016 r.).

Case study – przykład 5.

Flawless by Gabrielle Union to marka oferująca kosmetyki do pielęgnacji włosów. Chcąc promować swoje produkty, stworzyła bota, który podpowiada i doradza, jak dbać o włosy.

Studium przypadku Flawless

Efekty:

  • 400% wzrost zaangażowania ze strony użytowników, którzy weszli w interakcję z botem.
  • 50% z nich dzieliło się doświadczeniem i polecało innym wypróbowanie bota.
  • 21% wzrost konwersji (użytkownicy, którzy weszli na stronę Flawless i rozważali zakup).



POWÓD 4. WSPARCIE DECYZJI ZAKUPOWEJ

Wiemy, że coraz więcej użytkowników wyszukuje informacje na temat produktu w sieci. Dlatego warto stworzyć im przestrzeń, w której w szybki i łatwy sposób pozyskają wiedzę niezbędną do dokonania zakupu. Każdego miesiąca w aplikacji Messenger ludzie i firmy wymieniają się 20 miliardami wiadomości – to o 12 mld więcej niż w zeszłym roku (źródło, Facebook 2019). Właśnie tutaj znajdują się też nasi potencjalni klienci, z którymi możemy złapać pierwszy kontakt i pokierować ich na ścieżkę zakupową.

Aż 48% klientów w USA wykorzystuje chatbota do wyszukiwania produktów!

 Źródło: The Chatbot Consumer Report, 2017


Case study – przykład 5.

Firma LEGO za pomocą chatbota postanowiła pomóc rodzicom w dopasowaniu prezentu dla najmłodszych w zależności od kategorii wiekowej oraz budżetu, jaki chcą przeznaczyć na prezent.

studium przypadku LEGO

Efekty:

  • Ponad 3 razy większy zwrot z inwestycji w reklamę bota poprzez kampanię na Messengerze.
  • Prawie dwukrotnie wyższa wartość zakupów online z reklam prowadzonych przez Messenger.



Case study – przykład 6.

Przy okazji promocji filmu „Piękna i Bestia” Disney wykorzystał chatbota do sprzedaży biletów online na seans kinowy. Bohaterem, który prowadził użytkownika przez cały proces zakupowy, był zaczarowany świecznik – jedna z postaci z filmu. Prosił on o określenie daty, w której użytkownik chciałby wybrać się do kina. Następnie wyszukiwał dogodną lokalizację w pobliżu miejsca zamieszkania użytkownika i proponował mu godzinę seansu.

studium przypadku Piekna i Bestia

Efekty:

  • 933 użytkowników.
  • 8614 konwersacji z chatbotem.
  • 530 kliknięć w „Kup bilet” (53% wszystkich użytkowników!).
  • 2266 kliknięć w „Więcej informacji” (CTR 228%).

Czy Polacy są już otwarci na korzystanie z takich rozwiązań? Oczywiście! Należy jednak pamiętać (już na etapie budowania systemu) o barierach, które towarzyszą użytkownikom.

Najwięcej wątpliwości dotyczących komunikacji przez chatboty to obawy o bezpieczeństwo danych – 38%.

 Polacy boją się braku zrozumienia (27%) oraz tego, że ich rozmowa zostanie w jakiś sposób zmanipulowana (22%).

Źródło: Mobile Travel Report Polska, 2017


Przykłady wykorzystania chatbotów w social mediach pokazują, że potrafią one zarówno generować ruch na stronie, sprzedaż, wysoki wskaźnik zaangażowania, jak również zwiększać pozytywny odbiór marki. Wybór mechaniki powinien być dopasowany do naszego celu – w ten sposób możemy osiągnąć sukces i wykorzystać chatbota do efektywnej kampanii naszej firmy.

Autor: Natalia Kijko-Łuciuk, Social Media Director,
They.pl | digital marketing agency

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy